Warto wiedzieć / Artykuł

Zagrożenia o jakich możesz nie wiedzieć grając w gry online

Zagrożenia w grach online

Czy Twoje dziecko spędza całe dnie grając w gry pełne przemocy? Powinieneś wiedzieć, że nawet w takich sytuacjach Twoja pociecha może stać się ofiarą cyberprzestępców. A dzieje się tak dlatego, że konta internetowe często powiązane są z kartami kredytowymi lub innymi kontami zawierającymi wrażliwe dane.

Fakt, że Twoje dziecko korzysta wyłącznie z popularnych i teoretycznie bezpiecznych platform do gier nie eliminuje całkowicie problemu. Dziecko bowiem może być narażone na działania oszustów poprzez pobranie złośliwego pliku, który otrzyma od innego użytkownika na czacie.

Zagrożenia mogą pojawić się także podczas korzystania z forów tematycznych. Naturalną rzeczą jest, że dzieci chętniej proszą o poradę bardziej doświadczonych graczy niż rodziców. Niektóre z wątków znajdujących się na forum mogą zawierać linki infekujące komputer.

W takich sytuacjach rodzice są bezradni, ale mogą przekazać swoim dzieciom kilka cennych rad:

Pomóż dziecku w wyborze nazwy użytkownika. Nazwa użytkownika może zdradzić młody wiek i niepotrzebnie zwrócić uwagę cyberprzestępców. Ważne, aby nazwa używana w grach lub na forach internetowych nie zdradzała żadnych danych personalnych. Konta graczy są łakomym kąskiem dla oszustów.

Nie używaj niezaktualizowanych wersji gier i aplikacji. Aktualizacje w grach łatają luki bezpieczeństwa, które umożliwiają przeprowadzenie ataku.

Używaj różnych haseł do różnych usług i portali. Dzięki temu ewentualna kradzież hasła w jednym serwisie nie będzie skutkowała uzyskaniem dostępu także do innych kont.

Twórcy gier nie proszą użytkowników o hasło do logowania przez czat. Aktywuj, jeśli tylko możesz dwuskładnikowe uwierzytelnianie – nawet jeśli zapomnisz hasło lub zostanie ono skradzione, nikt nie uzyska dostępu do Twojego konta.

Nie zaprzyjaźniaj się z nieznajomymi na portalach społecznościowych w celu uzyskania dodatkowych bonusów do gier. Dzieci często wciągają się w gry, które wymagają od nich interakcji z przyjaciółmi. Jednak osoby poznane za pośrednictwem gier online czy na forach internetowych nie zawsze mają dobre intencje. Dodanie nieznajomych do swojego profilu na portalu społecznościowym sprawia, że ustawienia prywatności przeznaczone “tylko dla znajomych” nie ukryją już danych wrażliwych przed niepowołanymi osobami.

Dbaj o aktualne oprogramowanie antywirusowe. Upewnij się, że Twój sprzęt (zarówno komputer jak i tablet czy smartfon) posiada aktualne oprogramowanie antywirusowe. Bądź podejrzliwy, gdy aplikacja prosi o wyłączenie ochrony antywirusowej przed jej instalacją.

Granie w sieciach publicznych. Upewnij się, że Twoje dziecko wie jak postępować podczas połączenia z sieciami publicznymi. Dzieci powinny być świadome zagrożeń związanych z użytkowaniem takich sieci.

Jeżeli Twoje dziecko jest pasjonatem gier komputerowych i uczestniczy w zlotach graczy poinformuj go, aby zmieniło swoje dotychczasowe hasło na hasło tymczasowe. Taka zmiana może ustrzec je przed próbą kradzieży tożsamości.

Nie pobieraj darmowych wersji programów i gier. Uczul swoją pociechę przed pobieraniem darmowych wersji programów i gier. Takie darmowe wersje mogą zawierać zainfekowane pliki, które spowodują utratę danych.

Ogranicz czas przeznaczony na gry – korzystając z dostępnych na rynku technologii możesz kontrolować czas jaki Twoje dziecko przeznacza na gry online. Dzięki aplikacji do kontroli rodzicielskiej możesz ustalić limit czasu przeznaczony na gry oraz blokować strony internetowe o nieodpowiednich treściach. Korzyścią z używania takich programów jest, że dziecko może w każdej chwili za pomocą aplikacji poprosić Cię o dostęp do strony, na którą chciałoby się zalogować.


Dbaj o bezpieczeństwo dziecka
w wirtualnym świecie.

Podobne artykuły