Warto wiedzieć / Artykuł

Internet to także wartościowe treści

Wartościowe treści w Internecie

Dzięki zasobom Internetu dziecko może poszerzać swoją wiedzę, komunikować się z rodziną i przyjaciółmi, robić zakupy bez wychodzenia z domu czy oddać się rozrywce. Aneta Stremska – doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego – zwraca uwagę, że wirtualny świat jest dokładnie tak samo niebezpieczny i bezpieczny, jak świat rzeczywisty. Dlatego nie zakazuj dziecku korzystania z niego, ale pokaż blaski i cienie Internetu, po to by w późniejszym wieku dziecko samo mogło dbać o swoje bezpieczeństwo.

Zamiast upominać swoją pociechę, że zbyt dużo czasu spędza przed ekranem komputera lub innego urządzenia przenośnego, zatrzymaj się na chwilę i zwróć uwagę co tak naprawdę Twoje dziecko robi podczas korzystania z Internetu. Być może właśnie wyszukuje informacji do referatu na lekcję historii albo czyta informacje na temat doniesień ze świata? Pamiętaj, że nie każda aktywność w Internecie jest „stratą czasu”. Nawet jeżeli  w danym momencie Twoje dziecko rozmawia z najlepszą przyjaciółką lub gra w gry online to także zdobywa nowe umiejętności –  buduje swoją tożsamość, utrzymuje kontakty interpersonalne, uczy się logicznego myślenia czy zdobywa umiejętności graficzne. Wiele z tych umiejętności zapewne okaże się nieocenionych w późniejszym życiu.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że czas poświęcany przez dziecko na aktywność w wirtualnym świecie jest dobrze wykorzystywany poszukaj w Internecie bezpiecznych stron przystosowanych do wieku dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie stron z wartościowymi treściami do zakładki w przeglądarce internetowej.


Dbaj o bezpieczeństwo dziecka
w wirtualnym świecie.

Podobne artykuły