Warto wiedzieć / Artykuł

Poznaj Internet razem z dzieckiem

Poznaj Internet razem z dzieckiem

Dziecko wymaga szczególnej uwagi niezależnie od wieku i poziomu rozwoju. Dlatego tak ważne jest, abyś był obecny, gdy Twoja pociecha zaczyna przygodę w Internecie.

Poniżej przedstawiamy kilka porad wskazujących kluczowe obszary, na które warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu.

Drogi Rodzicu! Pamiętaj, że rady przedstawione na niniejszej stronie nie stanowią zestawu niepodważalnych reguł – Ty sam decydujesz, które z nich są dla Ciebie i dziecka odpowiednie.

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Wyjaśnij dziecku, że Internet jest miejscem, w którym znajdzie ogromne pokłady wiedzy i rozrywki. Zwróć jednak uwagę, że oprócz dobrych stron, są i takie, które mogą zawierać nieodpowiednie dla dziecka treści, wyłudzać prywatne dane, a nawet mieć na celu ośmieszenie lub skrzywdzenie osoby korzystającej z danego serwisu. Dlatego do rozmowy z dzieckiem warto dobrze się przygotować – zwróć uwagę na wybór dogodnego momentu. To ważne, aby dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie podczas prowadzonych rozmów. Postaraj się być dla dziecka partnerem w rozmowie.

Ucz się Rodzicu! Czujesz, że Twoje dziecko wie więcej o komputerach i Internecie niż Ty? Nie jesteś jedynym rodzicem, który boryka się z tego typu problemami. To jednak nie zwalnia Cię z obowiązku dokształcenia się w temacie nowoczesnych technologii. Warto taką wiedzę aktualizować na bieżąco.
Czytaj informacje o nowościach na popularnych portalach internetowych lub podpytuj swoje dziecko o nowych stronach WWW i najnowszych technologiach.

Towarzysz dziecku podczas pierwszych kroków w Internecie. Pierwszy kontakt dziecka z wirtualnym światem jest wielkim przeżyciem, zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców. Dlatego tak ważne jest abyś towarzyszył dziecku i był dla niego przewodnikiem w tej niezwykłej przygodzie.

Bądź dobrym przykładem dla swojego dziecka. Zgodnie z powiedzeniem „przykład idzie z góry” pokaż swojemu dziecku prawidłowe zachowania podczas surfowania po Internecie. Nie spędzaj wieczorów przed ekranem komputera, nie wrzucaj prywatnych zdjęć do portali społecznościowych, a zamiast aktywności przed monitorem wybierz tę na świeżym powietrzu.

Ustal jasne warunki korzystania z Internetu. Jako Rodzic powinieneś jasno ustalić zasady korzystania z sieci. Dobrą praktyką jest wskazanie godzin w jakich Twoja pociecha będzie korzystała z Internetu i określenie kategorii witryn, które może przeglądać.

Korzystaj z aplikacji Kontroli Rodzicielskiej. Aplikacje tego typu pozwalają czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, gdy te korzystają ze swoich smartfonów lub tabletów. Dzięki takim rozwiązaniom jako rodzic możesz decydować, z których aplikacji może korzystać Twoje dziecko oraz do jakich witryn może mieć dostęp (sam wybierasz kategorie tematyczne, które mogą być przeglądane oraz te, do których dziecko nie będzie mogło mieć dostępu). Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest funkcja ograniczenia czasowego. Pozwala ona decydować w jakich godzinach dziecko może korzystać z gier i rozrywki na smartfonie i tablecie. Inną korzyścią dla rodzica jest dostępna funkcja lokalizacji dziecka. Pozwala ona sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się dziecko.

Gdy zdecydujesz się na skorzystanie z aplikacji kontroli rodzicielskiej, ważne byś poinformował o tym swoją pociechę. Dziecko powinno mieć świadomość ograniczeń, które będą wobec niego stosowane, ale i rozumieć z jakiego powodu to robisz i przed czym chcesz je ustrzec.

Korzystaj z oprogramowania antywirusowego. Programy antywirusowe pozwalają na korzystanie z dobroci Internetu bez obaw o infekcje. Skuteczne programy antywirusowe dają ochronę przed wirusami, rootkitami, robakami internetowymi, programami szpiegującymi i innymi zagrożeniami. Warto przyjrzeć się rozwiązaniom dostępnym na rynku i wybrać to, które najlepiej spełnia Twoje oczekiwania. Zanim wybierzesz program, koniecznie go przetestuj.

 


Dbaj o bezpieczeństwo dziecka
w wirtualnym świecie.

Podobne artykuły