Warto wiedzieć / Artykuł

Kupiłeś dziecku smartfon pod choinkę? Musisz o tym wiedzieć!

Pięknie zapakowane, długo wyczekiwane, wymarzone. Urządzenia elektroniczne, w szczególności tablety, smartfony, laptopy, to jedne z najchętniej wybieranych przez rodziców świątecznych prezentów. Samo odpakowanie prezentu i jego włączenie wystarczy, by zapewnić mu dobrą zabawę, ale czy wystarczy by ta zabawa była bezpieczna? Eksperci z firmy ESET radzą, jak przy okazji świątecznych upominków zapewnić ochronę naszym obdarowanym.

Sprawiając gwiazdkowe prezenty naszym najmłodszym, możemy zapewnić im mnóstwo radości. Jest również szansa na to, że podarek rozwinie pociechę i pozwoli jej nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Pomijając kwestię wyboru rodzaju elektronicznego prezentu dla malucha, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie samego dziecka. Prezentując dziecku taki rodzaj upominku, warto w trakcie świąt wykorzystać szczególną bliskość i porozmawiać z nim na temat zagrożeń czyhających w sieci.

Eksperci z ESET radzą, o czym warto porozmawiać z dzieckiem, które dostaje pod choinką smartfon lub tablet z dostępem do Internetu.

1. Postaraj się być przewodnikiem młodszych dzieci, pokazuj, jak poruszać się w gąszczu stron internetowych czy kolorowych aplikacji. Niech najmłodsi łapią pozytywne wzorce prosto ze źródła. Okres świąteczny sprzyja zabawie, również tej elektronicznej.

2. Podczas wspólnej rozmowy z dzieckiem ustalcie zasady kiedy i w jakich okolicznościach dziecko może korzystać z tabletu lub smartfona. Wskaż również ile czasu dziecko może spędzić na zabawie nowym gadżetem.

3. Podpowiedz dziecku, z których stron może korzystać, które aplikacje są dla niego bezpieczne.

4. Starszym dzieciom uświadom, by nie ujawniały w Internecie treści, za pomocą których można je zidentyfikować.

5. Rozważ zainstalowanie dziecku aplikacji służącej do kontroli rodzicielskiej. Dzięki wbudowanym filtrom, łatwiej będzie ustalić zakres dostępnych stron a także ustalić czas przeznaczony na rozrywkę. By zwiększyć bezpieczeństwo naszych dzieci, aplikacja, za pomocą lokalizatora GPS, pomoże nam wskazać miejsce pobytu naszego potomka.


Dbaj o bezpieczeństwo dziecka
w wirtualnym świecie.

Podobne artykuły