Warto wiedzieć / Artykuł

Czy wiesz co Twoje dziecko robi w Internecie?

Co dzieci robią w Internecie?

Z badań przeprowadzonych przez GIODO wynika, że 85% dzieci i młodzieży wykorzystuje Internet typowo dla rozrywki – gra w gry on-line, ogląda filmy i słucha muzyki. Badanie wykazało także, że ponad 60% dzieci korzysta z Internetu w celu nawiązywania i podtrzymywania kontaktów koleżeńskich, towarzyskich i utrzymywania relacji społecznych z rówieśnikami.

Poniżej wskazujemy najbardziej istotne obszary, o których powinieneś wiedzieć chcąc mieć pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne podczas surfowania w Internecie.

Ściąganie aplikacji. Dzieci uwielbiają korzystać z aplikacji i gier na urządzeniach mobilnych. Ściągnięcie ich na smartfon czy tablet jest na tyle proste, że poradzi sobie z tym nawet niezbyt doświadczony użytkownik.

Ustal z dzieckiem jakie aplikacje może ściągać i z jakich aplikacji może korzystać – szczególnie jeśli posiada już swój tablet lub smartfon. Porozmawiaj z nim na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając konkretną aplikację i ustal, że płatne pobieranie może odbywać się tylko i wyłącznie za Twoją zgodą.

Zwróć uwagę, czy któreś z kont do pobierania aplikacji nie jest połączone z Twoją kartą kredytową. Część aplikacji jest płatna, a zbytnia swoboda w ich pobieraniu może zakończyć się dla Ciebie utratą sporej sumy pieniędzy.

Publikowanie zdjęć w Internecie. Wraz z rozwojem technologii i powszechną dostępnością aparatów fotograficznych w urządzeniach mobilnych, robienie zdjęć stało się „dziecinnie proste”. Z funkcji tej korzystają zarówno rodzice jak i dzieci, ale i jedni i drudzy powinni mieć świadomość co może się stać, gdy zdjęcia trafią do sieci. Zdjęcia raz wrzucone do Internetu (czy to na portalu społecznościowym czy na blogu) pozostaną w nim na długie lata. Więc jeżeli koniecznie chcesz pochwalić się światu swoją pociechą zwróć uwagę na ustawienia prywatności na swoich profilach społecznościowych.

Jedną z możliwości jest utworzenie grupy na profilu społecznościowym, do której należeć będzie np. Twoja rodzina i najbliżsi znajomi – w ten sposób ograniczysz liczbę odbiorców zdjęć, które udostępniasz. Jeżeli pozostawisz swój profil ogólnodostępny – musisz pamiętać o tym, że bez względu na to jakie zdjęcie umieścisz dostęp do niego będzie miał każdy.

Poznaj portale społecznościowe swojego dziecka To ważne by wiedzieć z jakich portali społecznościowych korzysta Twoje dziecko. Poproś je, aby dodało Cię do swoich znajomych. Dzięki temu będziesz mógł podejrzeć jakie treści umieszcza  w Internecie, czy publikuje jakieś prywatne zdjęcia oraz jakich ma znajomych. Warto, abyś przy tej okazji porozmawiał z dzieckiem na temat ustawień prywatności profilu, poinformował je o możliwych przykrych konsekwencjach umieszczania zdjęć w Internecie oraz nadmienił, że nie każdą osobę musi dodawać do znajomych.

Rejestracja w serwisach internetowych Zarówno dorośli jak i dzieci proszeni są o podanie w sieci jakichś danych. Zwróć dziecku uwagę na możliwe niebezpieczeństwo związane z podaniem zbyt dużej ilości informacji na swój temat w Internecie. Opierając się na wynikach badań przeprowadzonych przez GIODO* najczęściej udostępnianą daną jest imię i nazwisko (70% badanych). Te informacje udostępniane są przez dzieci i młodzież niezależnie od usług, serwisów czy aplikacji internetowych. Ponadto dzieci często udostępniają swój adres mailowy (45% badanych), wiek/datę urodzenia (60% badanych udostępnia tę informację podczas rejestracji do portali społecznościowych) oraz swoje zdjęcia i filmy video. Warto podkreślić, że dzieci i młodzież najswobodniej udostępniają swoje dane osobowe podczas rejestracji na portale społecznościowe. Chcąc mieć kontrolę nad tym jakie dane udostępnia Twoje dziecko w sieci poproś je, by informowało Cię o sytuacjach, w których rejestracja w danym serwisie wymaga podania zbyt wielu informacji.

 

*Projekt “Postrzeganie zagadnień związanych z ochroną danych i prywatnością przez dzieci i młodzież”.


Dbaj o bezpieczeństwo dziecka
w wirtualnym świecie.

Podobne artykuły

Poznaj Internet razem z dzieckiem

Dziecko wymaga szczególnej uwagi niezależnie od wieku i poziomu rozwoju. Dlatego tak ważne jest, abyś był obecny, gdy Twoja pociecha za…