Warto wiedzieć / Artykuł

Czy rozmawiasz z dzieckiem o zagrożeniach w sieci?

Jak rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń w Internecie?

W badaniu przeprowadzonym przez firmę ESET oraz organizację Parent Tested Parent Approved niemal wszyscy rodzice zgodnie stwierdzili, że rozmowa z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci jest ich obowiązkiem. Ale tylko siedmiu na dziesięciu rodziców decyduje się odbyć taką rozmowę ze swoją pociechą jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia mobilnego.

W dzisiejszych czasach ze smartfonów i tabletów korzystają już dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej rodziców ma obawy dotyczące bezpieczeństwa swoich pociech w Internecie. Łatwe wejście na strony adresowane tylko dla dorosłych, ryzyko nawiązania kontaktów z nieznajomymi czy cyberprzemoc to niektóre obawy, z którymi muszą zmierzyć się współcześni rodzice. Do powyższych dochodzi także obawa przed przesyłaniem swoich danych osobowych obcym, poznanym w Internecie osobom oraz cyberbulling – czyli formy zastraszania dziecka przez rówieśników za pośrednictwem Internetu.

W oparciu o przeprowadzone badania zachęcamy każdego rodzica, aby przed udostępnieniem urządzeń mobilnych swoim dzieciom znalazł czas na  rozmowę na temat zagrożeń z jakimi mogą się spotkać dzieci surfujące w Internecie.
Do najważniejszych aspektów, które warto poruszyć należą:

Ochrona danych osobowych. Dziecko po przeprowadzonej rozmowie powinno zrozumieć, że nigdy nie należy podawać swoich danych osobowych nieznajomym w Internecie i w sieciach społecznościowych

Kontrola kamery internetowej. Niektóre warianty złośliwego oprogramowania mogą uzyskać dostęp do kamery bez Twojej wiedzy. Twoje pociechy powinny używać kamery wyłącznie do komunikacji z przyjaciółmi i rodziną. Dobrym rozwiązaniem jest zaklejenie kamerki internetowej taśmą, jeżeli dziecko z niej nie korzysta.

Informacje zamieszczane w Internecie nie znikają. Dziecko po rozmowie z rodzicem powinno wiedzieć, że po usunięciu zdjęcia lub nawet konta w sieci społecznościowej, wszystkie dane tam zamieszczone nie zostaną automatycznie usunięte. Zdjęcia i informacje mogą być już zapisane na komputerze innego użytkownika sieci. Warto zatem pomyśleć dwa razy, zanim zamieści się swoje zdjęcia i dane w Internecie.


Dbaj o bezpieczeństwo dziecka
w wirtualnym świecie.

Podobne artykuły

Poznaj Internet razem z dzieckiem

Dziecko wymaga szczególnej uwagi niezależnie od wieku i poziomu rozwoju. Dlatego tak ważne jest, abyś był obecny, gdy Twoja pociecha za…