Warto wiedzieć / Artykuł

Cyberprzemoc dotyczy co drugiego dziecka surfującego po Internecie! Przeczytaj jak uchronić przed nią Twoje dziecko

Cyberprzemoc wobec dzieci

Wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych i Internetu, na sile przybrała też tzw. cyberprzemoc. Cyberprzemoc odnosi się zazwyczaj do przemocy rówieśniczej (ta forma jest najbardziej popularna), ale także i przemocy ze strony osób dorosłych, realizowanej poprzez Internet. Według dostępnych badań, w Polsce cyberprzemocy doświadczyła ponad połowa młodych Internautów!!*  Wyniki te są niepokojące dlatego nie należy ich bagatelizować. To ważne byś podczas rozmów ze swoim dzieckiem poruszył także i tę kwestię. Ponadto upewnij się, że dziecko dobrze Cię zrozumiało i wie, że jeżeli napotka na niechciane zachowania ze strony rówieśników może Ci o tym spokojnie powiedzieć.  Pamiętaj, że zachowania związane z cyberprzemocą (takie jak: straszenie, nękanie, szantażowanie oraz udostępnianie niechcianych filmów czy zdjęć w Internecie) mogą z pozoru wyglądać niewinnie. Jednak dla ofiar takie sytuacje zawsze są traumatyczne.

Rodzicu! Jeżeli Twoje dziecko doświadczyło cyberprzemocy, nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalistów (policji czy szkoły).

Nieodpowiednie treści. Jako rodzic musisz mieć świadomość, że strony zawierające pornografię są  stosunkowo łatwo dostępne w Internecie. Aby uchronić swoją pociechę przed kontaktem z tego typu serwisami powinieneś zacząć od rozmowy z pociechą. Wytłumacz dziecku, że jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wejścia, na którąś ze  stron internetowych, warto by zapytało Cię wcześniej o zdanie. Może bowiem okazać się, że strona www, którą chce odwiedzić Twoja pociecha zawiera nieodpowiednie treści (np. niecenzuralne zdjęcia i filmy).

Wytłumacz dziecku, że poznawanie innych ludzi i randkowanie w Internecie również może być niebezpieczne. Trudno jest zweryfikować czy osoba, z którą nawiązaliśmy wirtualny kontakt nie kłamie np. jeśli chodzi o podany wiek czy płeć.

Mowa nienawiści i hejt. Mowa nienawiści tonegatywne emocjonalnie wypowiedzi, powstałe ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń”**. Hejt to spopularyzowany slogan młodzieżowy. Oznaczający obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy***. Zarówno jedno jak i drugie pojęcie, używane są w mowie potocznej, dlatego wyjaśnij dziecku na czym polegają oba stwierdzenia i wskaż jak ma się przed nimi bronić.
Warto, abyś rozmowę z dzieckiem zaczął od wyjaśnienia kwestii anonimowości w Internecie. Dziecko powinno posiadać wiedzę, że bez względu na to czy jego komentarz zostanie podpisany imiennie czy nie, to i tak nie stanie się on w pełni anonimowy.

Wyjaśnij dziecku, że podczas serfowania w Internecie może natknąć się na nieprzychylne komentarze. Należy do nich podchodzić z dużym dystansem i mieć świadomość, że celem osób, które je publikują jest najczęściej zainteresowanie własną osobą.

* źródło: saferinternet.pl „Baw się w Sieci – BEZPIECZNIE”
** źródło: Wikipedia.org
***źródło: słownik języka polskiego


Dbaj o bezpieczeństwo dziecka
w wirtualnym świecie.

Podobne artykuły